Ziemassvētku kaujām veltīto sudraba kolekcijas monētu kals Lietuvā.

Pēdējā laikā vairākas Latvijas Banku kolekcijas monētas tiek kaltas Lietuvā. Ziemassvētku kaujām veltīto sudraba kolekcijas monētu arī izgatavos Lietuvas kaltuvē (UAB Lietuvos Monetų Kalykla). Monētu plānots izlaist šogād. Interesantākais kas pagaidam ir zināms par šo monētu, kā tā būs sešstūraina ar vienas krāsas uzdruku monētas aversā. Tirāža: 5 000 monētas.

“Ziemassvētku kaujām” veltīto monētu dizaina mākslinieks ir Kristaps Ģelzis, kurš līdz šim ir veidojis sudraba jubilejas 1 Lats monētu “RTU” un jubilejas 1 Lats monētu “Rīgas Doms” dizainus.

ZIEMASSVĒTKU KAUJĀM VELTĪTAS SUDRABA KOLEKCIJAS MONĒTAS TEHNISKĀ SPECIFIKĀCIJA

Nominālvērtība: 5 euro
Dārgmetāla sastāvs: Ag. 925
Formasešstūra
Izmērs: piemērots ievietošanai 38.61 mm diametra kapsulā
Svars: 27 – 30 g (precīzu svaru nosaka pēc vienošanās ar kaltuvi, apstiprinot monētas paraugu)
Josta: gluda
Kaluma kvalitāte: proof ar vienas krāsas uzdruku monētas aversā
Tirāža: līdz 5 000 eksemplāru 

“Ziemassvētku kaujas” jeb “Jelgavas operācija” (vācu avotos: Aa-Schlachten — ‘Lielupes kaujas’, krievu avotos: Митавская операция) bija liela, bet pavirši plānota Krievijas impērijas 12. armijas uzbrukuma operācija Pirmā pasaules kara laikā ar mērķi ieņemt Jelgavu, kas notika laikā no 1917. gada 5. janvāra līdz 11. janvārim (no 1916. gada 23. decembra līdz 29. decembrim pēc vecā stila — Jūlija kalendāra). Kaujas notika purvainā apvidū starp Babītes ezeru un Olaini, kuru dēvēja par Tīreļa purvu. Uzbrukumam Babītes ezera dienvidos norīkoja VI Sibīrijas strēlnieku korpusu ar abām latviešu strēlnieku brigādēm. Krievijas pusē kaujās piedalījās aptuveni 40 000 karavīru, bet Vācijas pusē ap 25 000 karavīru. Reizēm no Ziemassvētku kaujām tiek izdalītas “Janvāra kaujas” no 1917. gada 23. janvāra līdz 31. janvārim, kuru laikā Vācijas karaspēks ar daļējām sekmēm mēģināja atgūt zaudētās pozīcijas. 

Ziemassvētku kaujam” veltīto monētu plānots izlaist 2016. gadā.  
Šogad Latvijas Banka kopuma plāno izlaist 7 kolekcijas monētas. ​


via Latvijas eiro monētas http://ift.tt/24voFg1