Latvijas Republikas simtgadei veltīto monētu sērijas “Zelta sakta” iespējams monētu svars būs 1,24 g., 1/10 un 1/4 unce.

Patiesība, ziņa ir jau diezgan veca, bet es to pavisam nejauši pamanīju tikai šodien viena no forumiem. Informācija ir paņemta no žurnāla “Золотой червонец”  No 2 (31) 2015 (jūnija izlaidums). Žurnālā ir intervija ar Latvijas Banku Monētu daļas pārstavjiem, kurā stāsta par Latvijas Banku kolekcijas un piemiņas monētam.

​Rakstā ir pastāstīts par topošo Latvijas Republikas simtgadei veltīto monētu sēriju “Zelta sakta”. Jau ir zināms kā monētu sērijā būs trīs zelta monētas saktu formā, kuru dizainu izstrādās Ingūna Elere. Monētas tiks izlaistas pakapeniski: 2016., 2017. un 2018. gadā. Žurnālā ir pateikts kā pirmas monētu “Zelta sakta I” svars būs 1,24 g. Šis svars ir līdzīgs citam Latvijas Banku maza izmēra zelta monētam, kā “Ak, svētā Lestene!”, “Zelta ābele”, “Pieclatnieks” u.c. Savukārt nākamo monētu svars būs lielāks. 2017. gadā “Zelta sakta II” monētu svars būs 1/10 trojas unce, jeb 3,11 g. Savukārt pēdējo monētu “Zelta sakta III” – 1/4 trojas unce (~7,77 g.). Iespējams kā monētās tiks izmantoti arī Swarovski kristāli (atkarīgs no monētu galēja dizaina).
Interesanti bija uzzināt, kā Latvijas Banka doma arī par liela izmera monētam (līdz 10 trojas uncem). Kā jus varat jau zināt, šovasār Latvijas Banka izlaidis diezgan smagu (50-80 g.) monētu veltīto Janim Rozentalām – sudraba kolekcijas monētu ar krāsainu Jaņa Rozentāla gleznas “Princese ar pērtiķi” atveidojumu. 

Kas ir vel interesantak – Latvijas Banka doma arī par investīcijas monētu kalšanu. Protams rakstā ir atzīmets, kā tas gan ir tikai plānos.

Un tas vel nav viss. Kopā ar sudraba kolekcijas monētam sērijā “Pasaku monētas”, Latvijas Banka plānoja prezentet nelielas grāmats ar pasakam kurām tiks veltītas šis monētas. Laikam šo ideju neizdevas īstenot, jo kā es zinu kopā ar “Pasaku monētu I. Pieci kaķi” nekāda pasaku grāmata papildus netika prezentēta… Pavasarī Latvijas Banka izlaidis “Pasaku monētu II. Ēža kažociņs.”, un iespējams kaut kas tiks izlaists kopā ar to. Kaut gan šobrīd man liekas, kā iespējams vienu šādu grāmatu ar pasakam prezentes 2017. gadā, kad Latvijas Banka izlaidis “Pasaku monētu” komplektu kurā būs iekļautas visas trīs monētas. Bet protams tas ir tikai manas spekulācijas.

Beigās vel gribētu pieverst uzmanību vel vinai lietai. Man ļoti patik Latvijas Banku pēdēja atbilde intervijā žurnālām “Золотой червонец” (tulkojums no krievu valodas):

– Vai ir jēga izlaist monētas, kas tiek pārdotas ne īpaši labi?
Ir jēga. Daļa no monētas ir veltīta valsts kultūras mantojumam, un tas nav biznesu projekti.

Daļa no Latvijas Banku intervijas žurnālām

Daļa no Latvijas Banku intervijas žurnālām “Золотой червонец”


via Latvijas eiro monētas http://ift.tt/1UvlOkN