Jaunāka Latvijas sudraba 5 eiro monēta “Gadskartu moneta”. Pirmais iespaids.

Šodien Latvijas Banka izlaiž savu jaunāko kolekecijas monētu – sudraba 5 eiro “Gadskārtu monēta” Cena LB kasē: 35.99 EUR. Pērkot minimāli 10 kolekcijas monētas cena būs 31.75 EUR. Pārdošanas limiti vienām cilvēkam – līdz 10 monētam. Ņēmot verā maksimālo tiražu 10 000 monētas, tas nav daudz un iepriekšejo monētu ierobēžojumi (līdz 2-3 monētam vienās rokās) šeit nav vajadzīgi. Ažiotāžas un rindas nevajadzētu būt. Nav redzama iemesla.

Runajot par pašu monētu (balstoties tikai no attēliem), acīs uzreiz trāpas manuprāt būtiska mākslinieku kļūda, kuru Latvijas Banka twitterī nosauca par “mākslinieka redzējumu”… Es runāju par to, kā gan aversā, visu gadalaiku noslēdzošo mēnešu senie nosaukumi: SVEČU MĒNESIS, LAPU MĒNESIS, RUDZU MĒNESIS un SALA MĒNESIS, gan reversā gar monētas malu aplī izvietoti gadskārtu nosaukumi: ZIEMASSVĒTKI, METEŅI, LIELDIENAS, ŪSIŅI, JĀŅI, MĀRAS, MIĶEĻI un MĀRTIŅI, “Gadskārtu monētā” ir attēloti pretēja virzienā (pretēji pulksteņa rādītāja kustības virzienam). Manuprāt tas ir svarīgi, jo pamatā ir balstīts no saules kustības virziena Ziemeļu puslodē: no kreisas puses pa labi. Piemēram man, šāda ķlūda saboja “Gadskārtu monētu” kopējo tēlu.

Otra lieta kuru es nevaru saprast, kādēļ šī monēta ir izlaista programmas ietvaros “Netradicionāla mākslinieciskā, tehniskā vai tematiskā risinājuma monēta”? Šajā monētā viss ir tradicionāls (izņemot “mākslinieka redzējumu” svētku un mēnēšu izvietošanā).

Ja nebūtu tik daudz jautājumu un pretrunas, subjektivi vertējot, monēta man būtu patikusi daudz vairāk, jo man patīk temats – tautas tradīcijas un folkors, un es būtu priecīgs redzēt vairāk monētas veltītas šādiem sižetiem. Bet tas ir tikai mana velēšana.


via Latvijas eiro monētas http://ift.tt/1Es1eWi